sobota, 11 lutego 2017

Pełna ciepła, uroku i mądrości..."To ja ! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie" Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Świat dziecka wydaje się bardzo prosty. Kiedy jest wesołe - śmieje się, kiedy jest głodne, bądź zmęczone - płacze. Główka małego stworzenia nie kombinuje, nie stwarza sobie sztucznych problemów. To jednak nie oznacza, że dziecko nie ma swoich kłopotów. Im  nasze pociechy stają się starsze, tym łatwiej czują niepewność, strach, zranienie, obawę przed odrzuceniem. Ich świadomość staje się co raz większa. Warto od najmłodszych lat nauczyć ich asertywności, pewności siebie, ale też i szacunku dla drugiego człowieka i jego poglądów. Dzięki temu, w dorosłym życiu, będzie im dużo łatwiej poradzić sobie z trudnościami. Nie jest to proste zadanie dla rodzica. I tu z pomocą przychodzi nam najnowsza książka Wydawnictwa Prószyński i S-ka "To ja ! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie!"
Całość książki podzielona jest na trzy części: krótkie opowiastki, które dodają dzieciom pewności siebie; historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi; opowieści przy których łatwiej dzieciom zasnąć. W pierwszym etapie, mamy przedstawione różne problemy, które powodują utratę wiary w siebie i wycofanie dzieci. Historie są tak skonstruowane, by nie tylko pokazać z czym maluchy sobie nie radzą, ale także sposób jak nauczyć ich wyjścia z tych trudnych momentów. I tak poznajemy Tomka, który w skomplikowanych sytuacjach się poddaje, Adasia, który chciałby być silny jak Superman, Bartka, który wstydzi się poznać nowych sąsiadów, czy Rozalkę, obawiającą zachować się tak jak należy.


Pod czas lektury drugiej części, zastanawiałam się czy skierowana jest ona bardziej do rodziców, czy do dzieci. Poznajemy w niej różne sytuacje konfliktowe w jakich mogą znaleźć się najmłodsi oraz ich przyczyny. Lena słyszy jak kłócą się rodzice i  obawia się, że się rozstaną. Starszy brat jest zły na swoją młodszą siostrę. Matki dwóch synków przez kłótnię potomków, same wszczynają awanturę, nie patrząc na to, że maluchy już dawno się pogodziły.

Ostatnie strony poświęcone są historiom, które mają wyciszyć dzieci przed snem. Dzięki nim,  nabierają one dystansu do tego się działo w dzień. Mogą spojrzeć na wszystko z optymizmem i spokojem.

Opowieści zawarte w książeczce  mają nie tylko przez chwilę zająć dzieci, wypełnić im czas. Są one także  wstępem do rozmowy między rodzicami, a ich pociechami. Dzięki temu,  dzieci mogą zrozumieć, że to co przeżywają jest naturalne i że są sposoby by zmienić to co sprawia, że czują się niepewnie, smutno i źle. Jako mama trzech chłopaczków, widzę, jak wiele opisanych sytuacji  ma swoje odbicie w rzeczywistości. Dostrzegam też ile błędów popełniamy my, dorośli, działając czasami za bardzo emocjonalnie. Dobrze, że są takie książki, z których każdy może wyciągnąć naukę dla siebie. Nawet, jeśli są to lektury dla dzieci. 


Polecam ! !


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz