sobota, 18 lutego 2017

Historie pisane życiem..."Dzisiaj porozmawiamy o Pani" Agnieszka Nabrdalik Wydawnictwo Literackie

W dzisiejszych czasach związki międzyludzkie są bardzo kruche. Niewiele trzeba, by porzucić to, co teoretycznie miało trwać "do śmierci". Różnice charakterów, różnice w celach, nowe miłości, własne ambicje. Obecnie, rzadko ktoś walczy mimo przeciwności. Gdy tylko robi się trudniej, pakujemy manatki,  szukamy nowych dróg, mamiąc się, że jeszcze nie zaleźliśmy tego czego szukamy. Mając taką świadomość,  z wielkim podziwem czytałam wywiady z siedmioma niezwykłymi kobietami. Choć znane są jako żony sławnych, cenionych mężczyzn, to przede wszystkim niezwykle silne, mądre osoby. Stoją w cieniu, ale w większości przypadków przyczyniają się do sukcesów swoich mężów.

Bohaterkami rozmów przedstawionych w książce są Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska. Te kobiety, zgodziły się opowiedzieć dziennikarce, Agnieszce Nabrdalik, o swoich uczuciach, pasjach, i o tym jakie życie wiedzie się u boku mężczyzn, których praca ma lub miała, tak ogromne znaczenie dla kultury, nauki, sztuki.

Wzruszenie, zaskoczenie, podziw, a czasem nawet niezrozumienie. To główne uczucia, jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Każda historia była inna, każda zaskakiwała. Co ważne, te opowieści, choć o losach znanych ludzi, nie maja w sobie nic  z plotkarskiego charakteru. Pokazują one raczej jak życie potrafi się ułożyć, ile przeszkód i kłopotów trzeba przejść by w pewnym momencie uzyskać spokój i zadowolenie. Niejednokrotnie, rozmówczynie Agnieszki Nabrdalik musiały zrezygnować z własnych planów, pomysłów, bo to na nich spadły obowiązki uporania się z codziennością. W najtrudniejszych decyzjach, często pozostawione były same sobie.  Z kilku wywiadów dowiadujemy się o ciężkich okresach, które trzeba było przejść, by mąż mógł wyjechać w trasę, stworzyć dzieło, lub otworzyć klinikę. Jednocześnie, każda z Pań ma ogromny szacunek i podziw do pracy swojego partnera. Okazuje się, że te zainteresowania, pasje tak na prawdę są wspólne. Wiele z dzieł artystów np. Wiesława Myśliwskiego czy Włodka Pawlika, powstaje w konsultacji z żonami. Panowie bardzo liczą się ze zdaniem swoich kobiet.  Z tych opowieści wynika, że również zdają sobie sprawę, ile rzeczy poświęciły one dla nich, i jak ogarniają tę rzeczywistość, w której oni nie zawsze się odnajdują, zwłaszcza w tych najprostszych sprawach. Dla mnie największym zaskoczeniem była siła tych kobiet by to wszystko przetrwać. Funkcjonowały w związkach, ale niejednokrotnie były pozostawione same sobie. Często musiały się wycofać, dostosować, nawet rezygnować z siebie. 

Choć jest to niewielkich rozmiarów książka, zawiera w sobie dużo życiowej mądrości. Można w niej odkryć czysto ludzkie problemy, dylematy. Ale nie brak w niej również licznych anegdot, ciekawostek, i informacji o różnych dziedzinach naszego życia. Czyta się ją niezwykle lekko. I bardzo trudno ją odłożyć.

Polecam ! !

Za książkę dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz