piątek, 5 sierpnia 2016

Ogromne ciepło czyli "Koniki z Szumińskich Łąk. Majka" Agnieszka Tyszka Wydawnictwo Literacki Egmont

Gdy myślę o nowej książce Agnieszki Tyszkiewicz "Koniki z Szumińskich Łąk. Majka"  do głowy przychodzą mi  tylko dwa słowa - ogromne ciepło!

Lektura jest przepiękną opowieścią małej dziewczynki, której życie toczy się w Szuminie. Klara kocha swoje rodzinne strony. Tu jej rodzice prowadzą stajnie, przez co mała uwielbia konie. Poza tym ma dwie przyjaciółki, Paulinę i Hanię. I ma też swoje problemy. Starsza siostra sprawia dużo kłopotów, jest nieprzyjemna dla innych i w końcu opuszcza rodzinny dom. Hania poświęca wiele czasu swojej małej siostrzyczce Frani i ma go mniej dla przyjaciółek. Paulina musi zmierzyć się z zieloną szkołą, która będzie prowadzona w chałupie Babci Nadzi. Wszystko jednak zmienia się, gdy pod opiekę Klary trafia mała, osierocona źrebaczka Majka. Od tego momentu staje się ona przybrana mamą konika. Karmi go, opowiada mu bajki, daje dużo miłości. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to mała bohaterka pomaga zwierzęciu. Okazuje się jednak, że to Majka stanowi  terapie na bolączki Klary.

Powieść jest bardzo ciepła, zabawna i wzruszająca. Autorka pięknie ukazała świat małej dziewczynki, która nie do końca jeszcze wszystko rozumie. Problemy, które ją dotykają sprawiają, że zaczyna dojrzewać, patrzeć na świat pod innym kątem. Nie traci przy tym swojej naturalnej dobroci oraz troski o rodzinę, przyjaciół, zwierzęta.

Autorka w niezwykły sposób przenosi nas do krainy Szumińskich Łąk. Niemal czuć powiew wiosennego wiatru, przyjemny szum brzóz. Czytając ma się wizję przepięknego krajobrazu. Zaś mieszkańcy tych terenów są bardzo dobrymi ludźmi, chętnie niosącymi pomoc każdej żywej istocie.

Trzeba też wspomnieć o towarzyszącym tej opowieści humorze. W tym temacie wiedzie prym Pani Kwaczek, która zamierza podbić "wiktualny świat" i sprzedawać kacze jaja przez internet. A to tylko jeden z jej oryginalnych pomysłów. Poza tym dużej rozrywki dostarczają uczestnicy zielonej szkoły, o dość ciekawych imionach i pomysłach.

Wszystko to sprawia, że książka jest na prawdę wspaniałą lekturą dla dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym. Porusza ważne tematy  takie przyjaźń rodzina, odpowiedzialność, miłość do zwierząt. Przenosi czytelnika w inny świat, z którym ciężko się rozstać.

Polecam!!!

Za książkę dziękuję

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz