poniedziałek, 30 marca 2015

"W cieniu" A.S.A. Harrison

Para pozornie idealna. Dwadzieścia lat przeżytych razem, doskonała harmonia, wzajemne zrozumienie - pozornie… Choć związek wydaje się udany okazuje się, że wszelkie problemy zamiatane są pod dywan, na wiele rzeczy przymyka się oko(zwłaszcza na romanse). Poza rozmowami o sprawach bieżących w tej „ komórce społecznej” tak naprawdę się nie rozmawia. I choć już na początku związek wydaje się być „ chory” , to to co się dzieje po jego rozpadzie okazuje się jeszcze bardziej pomieszane i poplątane. Nagle czytelnik ma wrażenie, że lepiej tym dwojgu bohaterów było pozostać w pierwotnym układzie, bo osobno jeszcze bardziej komplikują sobie życie. I choć myślą o sobie ciepło, to jemu nie przeszkadza to eksmitować jej z mieszkania, a jej planować morderstwo , by uratować swoją pozycję materialną.

Książka nazywana jest thrillerem psychologicznym. Przyznam szczerze, że więcej w niej psychologii niż thrillera. Rzeczywiście dobrze i lekko się ją czytało, niemniej jednak, nie czułam tak wielkiego napięcia, które teoretycznie jej towarzyszy. Niewiele też mnie zaskoczyło poza przerysowanymi cechami charakteru obojga bohaterów oraz historią życia głównej bohaterki. Lekturę czytałam jako ciekawą opowieść, o bardzo skomplikowanej relacji międzyludzkiej.

To co mi się podobało, to sposób pokazania tego jak główni bohaterowie starali się uniknąć błędów popełnianych przez swoich rodziców. Ich wysiłek był wielki. Ale im bardziej walczyli o to by ich życie było zupełnie inne, tym bardziej powielali błędy swoich najbliższych.

Polecam przeczytanie tej książki, choćby po to by zobaczyć, jak kruche są relacje międzyludzkie, i jak to co budowane przez lata może nagle zniknąć. Warto również zobaczyć jak jedna decyzja, pozornie wyzwalająca decyzja, może zrujnować całe życie. Myślę, że spodoba się ona także tym, którzy interesują się psychologią. Wiele jest w niej odwołań do historii tej dziedziny.

Za książkę dziękuję  Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz